Pestovanie zo semienka a odrezkov

Je mnoho slovenských i zahraničných predajcov (online), ktorý ponúkajú semienka Plumérie. Avšak nie všetci ponúkajú rovnako kvalitné. Výber semien je jeden z najdôležitejších krokov pre úspešné vypestovanie, ktoré ako inak závisí od kvality semienka a aj od typu. Týmto mám na mysli semienka kultivarov, ktoré sú vyšľachtené pre pestovanie v nádobách. Poznávacie znamenie pre tieto Plumérie je v názve slovo „dwarf“ (trpaslík/trpasličí), „small“ (malý), alebo „medium“ (stredný).

Ďalej je dôležité obdobie kedy kúpiť semienka, pretože čím je semienko staršie, tým je nižšia pravdepodobnosť, že vyklíči. Najvhodnejší termín výsevu je jar, prípadne sa môže vysádzať už v januári a februári – dajú sa ľahšie zohnať čerstvé semienka a rastlinky majú čas na to, aby dostatočne narástli a boli pripravené na prezimovanie.

Je viacero postupov na výsev. Pre klíčenie je dôležité:

  1. teplota - musí byť okolo 25 - 30°C, min. však 20°C
  2. vlhkosť vzduchu - pravidelne rosíme
  3. substrát - priepustný - semienka  sú citlivé na vlhkosť, avšak ak je substrát príliš vlhký alebo neodvádza nadbytočnú vodu, semienka hnijú. Ideálna zmes na výsev je zmes substrátu na kaktusy/palmy a perlitu (pomer 75/15).

Metódy výsevu

  1. Semienka namočiť na 24 hod. do vlažnej vody. Potom sa vysejú na povrch substrátu (zasadiť len spodnú časť semienka; suchá časť bude trčať zo zeme), ktorý treba pravidelne rosiť. Pomôže ak sa črepník vloží do sklenej nádoby s uzáverom, aby sa dosiahla potrebná teplota. Ako alternatíva sa može použiť fólia, s ktorou prikryjeme črepník (netreba zabudnúť na to, aby sa k semienkam dostal aj vzduch – stačí urobiť menšie otvory alebo nechať časť nádoby nezakrytú).
  2. Osvedčené je i uloženie na vatové tampóniky, ktoré sa navlhčia vodou. Treba pravidelne sledovať, aby vata nevyschla. Semienka rýchlejšie vyklíčia, ak je vata umiestnená v sklenenej nádobe (úplne postačí aj zavareninový pohár prikrytý sčasti fóliou). Keď vyklíčia, môžu sa zasadiť do substrátu.
  3. „Výsev“ na kuchynských utierkach v plastovom vrecúšku - semienka sa položia na navlhčenú utierku, ktorá sa vloží do plastového vrecúška. Avšak tiež sa odporúča radšej sklená nádoba s uzáverom/ fóliou, ktorú možno jednoducho a podľa potreby vetrať. V plastovom vrecúšku môžu semienka plesnivieť.
  4. Výsev v plastovom vrecúšku s cocochipsami
  5. Výsev v čistej mulčovacej kôre.

Vysiate semienko treba postaviť na alebo k radiátoru lebo semienka potrebujú teplo.

Po 7 - 14 dňoch by mali semienka začať klíčiť. Vidíte to často na tom, že sa začínajú tvoriť biele korienky. Po čase sú vidieť prvé klíčne lístky. Po jednom až dvoch dňoch sa klíčne lístky otvoria a v strede sú vidieť prvé listy.

Po 20 - 30 dňoch majú semenáčiky už štyri pravé listy. Teraz je vhodný čas na presadenie. Pri tomto úkone je potrebné dávať pozor na to, aby sa nepoškodili korene. Ak je rastlina dlhší čas v malom črepníku, korienky sa netvoria a rastie v podstate veľmi pomaly. Treba ju nechať pri/na radiátore až do výšky 20 cm koreňe potrebujú teplo.

Môj výsev:

Semienka som poukladala na mokrú vatu, ktorú som pravidelne vlhčila. Keď vyšli korienky, premiestnila som ich do zeminy a udržovala ich v teple (zakrývala som ich fóliou kým neboli príliš veľké) a vlhku. Potom som ich rozsadila každé zvlášť.

Hnojenie

S hnojením sa môže začať, keď má mladá rastlinka aspoň 4 pravé listy. Množstvo hnojiva je 1/4 z bežnej dávky. Bežné množstvo sa odporúča až keď sa rastlina presadí do väčšej nádoby (postupovať podľa návodu na hnojive).

Pestovanie z odrezkov

Ak niekto nemá trpezlivosť či čas na pestovanie od semienok, inou alternatívou ako si vypestovať Plumériu sú odrezky. Najlepšie je opäť sadiť na jar alebo v lete. Odrezky by mali byť hrubšie a zdravé, dlhé 25 - 30 cm. Odrezok treba nechať vo vode a potom vložiť asi 8- 10 cm do vyššie spomínaného substrátu v pomere 50/50, prípadne 75/15 (substrát/perlit), potom dobre utlačiť. Musí dobre odvádzať vodu, pretože vlhký substrát je pre odrezky ešte nebezpečnejší ako pre rastlinu. Treba mať na pamäti, že Pluméria je tropická rastlina, vodu dobre udrží vo svojom systéme a preto jej vyhovuje substrát, ktorý neostáva vlhký. Prvé listy by mali začať vyrastať po 6 – 8 týždňoch. To je dôkaz, že korene sa už pekne rozrástli. Zakorenenie je úspešnejšie ak sa odrezok po namočení do vody, namočí aj do zakoreňovacieho hormónu.Trvá minimálne rok (ale aj viac) než odrezky zakvitnú.

Iná metóda na zakorenenie odrezku je v mikroténovom sáčku. Korene sa vytvoria o 2 - 3 týždne. Odrezok sa namiesto do črepníka vloží do mikroténového sáčku, v ktorom je už namiešaný správny substrát. Potom sa uzavrie, najlepšie gumičkou (obr). Keď je vidieť, že substrát je suchý, treba dnu vstrieknuť vodu/môže sa aj hormón na zakoreňovanie. Ak nie je takáto možnosť zalievania, dalo by sa aj cez miesto, kde je sáčok uzavretý. Len treba opatrne, aby sa neroztrhal. Rastlinka sa presádza do črepníka vtedy, keď je vidno dostatok koreňov.

Dajú sa kúpiť aj zakorenené odrezky.

 

Ako rozpoznať vrch a spodok odrezku?

Možno znie táto otázka trochu smiešne, ale musím potvrdiť, že je na mieste. Totiž na odrezku nemusí byť vždy zjavné, ktorá časť by mala byť zakorenená. Niektoré odrezky majú oba konce podobné a vyzerajú ako rovná palica. Spodná časť sa dá rozlíšiť jednoducho ak je odrezok rozvetnený alebo má jeden koniec zaoblený (prípadne už má korene) ako na obrázkoch nižšie.

    

Ak si však všimnete na prvom obrázku 2. a 3. odrezok, tieto majú konce rovnaké a zarovnané. Podľa tvaru sa teda nedá presne určiť koreňová časť. V takomto prípade sa treba pozreť na miesta, kde boli predtým listy. Po odtrhnutí/opadnutí listu ostáva na rastline nerovnosť v tvare písmena D alebo polmesiaca a zaoblená časť vždy smeruje ku koreňom (na 2. obr. je to pekne vidieť).